Kağızman'da meyve fidan satışları başladı

Kağızman'da meyve fidan satışları başladı

Kars Haber Ajansi:Kağızman'da bahar mevsiminin gelmesi ve havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte  meyve fidanları satışa çıkartıldı.

Kağızman Hacı Kağızman caddesinde satışa sunulan fidanlar, cinsi ve çeşidine göre alıcılarını bekliyor. Tanesi 50 ve 60 TL arasında satılan ürünler arasında; özellikle uzun elma, armut, kiraz, ceviz, dut, şeftali, nar , fındık, ve  çam  fidanları yer alıyor.

22 yıldır fidan satıcılığı yaparak geçimini sağladığını belirten Nevzat Örsçelik, her sene düzenli olarak bu işi yaptığını söyledi.

Örsçelik, Kağızman doğunun meyve ambarı olarak biliniyor ,Özellikle Kağızman'da fidan dikme sezonunun Martın ilk haftası ile Mayısın ikinci haftası arasında yapıldığını belirterek bu sezonda fidanların bağ ve bahçelerde toprakla buluştuğunu söyledi.

Kağızman ilçesinde kendi yetiştirdikleri fidan satışını yapan tek yetkili firması olduklarını kaydeden Örsçelik, Kağızman ilçesine has olan meyve fidelerini yetiştirdiğini bu ürünlerin ürünlerin aşılarının yapıldığını ve gerekli denetimlerden geçtiğini belirtti ve "Satışları başlayan meyve fidanlarının kökleri mille kapatılarak muhafaza ediyoruz" dedi.

Son üç yıldır Kağızman ve köylerinden fidanlara yoğun bir talep olduğu bilgisini paylaşan Örsçelik“Bu yıl kış mevsimi pek soğuk geçmedi. Dolayısıyla bahar erken geldi. Havaların ısınmaya başlaması ile bizde uzun yıllardan beri yaptığımız fidan satışına başladık. Yaklaşık 15-20 tane fidan çeşidimiz var. Bağ ve bahçe işleri ile uğraşan vatandaşlarımız gelip meyve veya çam fidanı alıyor. Sattığımız fidanların budamasını yaparak vatandaşa sunuyoruz. Satışlarımız mayıs ayı ortasına kadar devam edecek." diye konuştu.

Yorum Yaz