İYİ Parti Kars Milletvekili adayı Prof.Dr. Alpaslan Yüce, Sarıkamış'ta

İYİ Parti Kars Milletvekili adayı Prof.Dr. Alpaslan Yüce, Sarıkamış'ta

KARS HABER AJANSİ:İYİ Parti Kars Milletvekili adayı Prof.Dr. Alpaslan Yüce, seçim çalışmalarını Sarıkamış'ta sürdürdü.

Gittiği her ilçe ve köylerde büyük bir ilgi ile karşılanan İYİ Parti Kars Milletvekili adayı Prof. Dr. Alpaslan Yüce, hizmet için aday olduğunu söyleyerek, "Yılların sorunlarını ancak İYİ Parti çözer" dedi.

Parti politikaları hakkında vatandaşlara bilgi veren İYİ Parti Kars Milletvekili adayı Prof. Dr. Alpaslan Yüce, "Bu seçimin kazananı İYİ’ler olacaktır" diyerek şöyle konuştu: “Sarıkamış’ın ilk ele alınması gereken en önemli problemi, Karakurt Barajı’nın yapılması ile birlikte ortaya çıkan köylere ulaşım problemi. Bakın yol o kadar uzamış ki, Karakurt’un köy minibüslerinin birçoğu Sarıkamış yerine Horasan’a gitmektedir.

Bu durum da Sarıkamış esnafına büyük darbe vurmasının yanında, köylünün de ilçeyle olan ilişkisini ve aidiyet duygusunu zedelemektedir. Barajın dar yerinden bir köprü yapılması sözü verilmiş ancak yıllardır hiç bir şey yapılmamış. Bu sorunun üzerine hiç kimse eğilmemiş.

Bir ilçenin köylerinin neredeyse yarısı başka bir ile ait bir ilçeye alışverişe gidiyorsa ve siz hiç bir şey yapmıyorsanız, burada açık açık ifade ediyorum bir kasıt var demektir. Diğer bir sorun ise Sarıkamış’ın dünyaya açılan kapısı Kayak Merkezi sorunu. Türkiye’nin en eski kayak merkezlerinden birisi olan Sarıkamış Kayak Merkezi’nde hala karlama makineleri yok ve bu sezonda oteller ve bu işten ekmek yiyen insanlar çok büyük zararlar etti, bir kısmı da battı.

Üstelik bu karlama makinesinin yıllardır söz verilip insanlara umut verilip yapılmaması da burada bir kasıt olduğunu düşündürüyor. Orya harcanması gereken para başka yerlere aktarılmış. Zaten Sarıkamış’taki tesis yıllardır profesyonellikten uzak, ne turizmden ne de kayaktan anlamayan liyakatsiz idarecilerin elinde can çekişiyor.

Türkiye’nin ve dünyanın en güzel kayak merkezlerinden birisi, belki de Sarıkamış’ı bırakın Kars’ı bir bütün olarak kalkındırması gereken bir yer, tamamen kaderine terk edilmiş durumda. Sarıkamış’ta o kadar çok birikmiş problem var ki, hangisinden başlayacağını şaşırıyor insan.

Örneğin tümen komutanlığının tugay seviyesine indirilmesi, cezaevinin kapatılması, ayakkabı fabrikasının kapatılması, yıkılan kamu binalarının yerine yenilerinin hala yapılmamış olması, hem yol üzerinde hem de ormanın en güzel yerinde yer alan ilçe çöplüğünün hem insanlar hem de hayvanlar için bir tehdit oluşturması, ormanların haddinden fazla ve sürekli olarak kesilmesi, hastanede yeterli sayıda doktor ve sağlık personeli bulunmaması ve gelenlerin de sürekli olarak başka yerlere görevlendirilmesi, inşaatı tamamlanan hayvan pazarının yıllardır faaliyete geçmemesi, artık sınavla öğrenci alan bir okulunun dahi bulunmaması gibi onlarca çözülmesi gereken sorunu var Sarıkamış’ın. İşin en can acıtan tarafı ise bu sorunların hiç birinin çözümü için bir adım dahi atılmaması.

Bu sahipsizliği, bakımsızlığı, terk edilmişliği hep birlikte değerlendirdiğimizde, Sarıkamış’ın neden Kars’ın en hızlı nüfus düşüş hızına sahip ilçesi olduğunu, esnafın neden sürekli kepenk kapattığını, ilçedeki gençlerin ve ailelerin neden sürekli olarak iş bulmak ümidiyle başka şehirlere göç ettiklerini daha iyi anlayabiliriz.“

 

a11-024.jpga222-010.jpga66-005.jpga44-007.jpgarr.png

Yorum Yaz