Cıbıltepe Kayak Merkezi'nde suni karlama çalışması başlatıldı

Cıbıltepe Kayak Merkezi'nde suni karlama çalışması başlatıldı

Kars Haber Ajansi: Sarıkamış  Cıbıltepe Kayak Merkezi'nde suni karlama sistemi ile sezonun açılması planlanıyor.

Türkiye'nin önemli kış turizm merkezleri arasında yer alan Cıbıltepe'ye bu sene az kar yağdığı için sezon henüz açılmadı.

65. Hükümet Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı, AK Parti Kars Milletvekili Ahmet Arslan'ın desteğiyle ve,Kars Valiliğinin koordinesinde seyyar suni karlama makinesi kayak merkezine getirtilerek ikinci etap pistlerde karlama çalışması başlatıldı. Sarıkamış Belediyesi itfaiye araçları, Sarıkamış Orman İşletmesine ait arasöz ile kar makinesine su pompalamak suretiyle karlama yapılıyor.

Kayak Otelleri Derneği Başkanı Halit Taş AA muhabirine, suni karlama sisteminin devreye sokulması kendilerini mutlu ettiğini söyledi.

Taş, kayak merkezinde mevcut karın bulunduğunu ancak bazı noktalarda az olduğunu belirterek, "Zayıf olan noktaları desteklemek amacıyla sayın valimizin önderliğinde kar makinası getirdik.

Şu anda makine karlama yapıyor. Bu kar yeteri seviyeye ulaştığında makinelerle zayıf noktalara sereceğiz. İnşallah hafta sonu tesislerimizi açıp misafirlerimizi kabul etmeye başlayacağız. Bu anlamda bize destekleri olan sayın Valimize, kaymakamımıza, Sarıkamış belediye başkanımıza ve diğer kurumların tüm çalışanlarına şükranlarımızı sunuyoruz." diye konuştu.

Kayak merkezinde hizmet veren bir otelin genel müdürü Kemal Sönmez de pistleri hafta sonuna kayak yapılacak hale getirmeye çalıştıklarını ifade ederek, "Karlama makinesinin buraya getirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Misafirlerimizde elini çabuk tutsunlar valizlerini hazırlasınlar hafta sonu sömestri ile birlikte start veriyoruz inşallah." dedi.

Kayı otel genel müdürü Yusuf Korkmaz ise "Suni karlama projesini biz Kars Valisine sunmuş ihale yapılması için özel idareye teklif götürdük inşallah ihalesi yapılırda suni karlamamız kalıcı olur.Sayın Valimizin katkılarıyla Suni karlamanın  ilk etabı bugün başladı. Zaten kristal karımız vardı, suni karlamada bununla birleşti. Hafta sonu ikinci etap pistlerin açılmasını bekliyoruz." ifadesini kullandı.

Herhangi bir aksaklık olmazsa kayak merkezinin ikinci etabı pistleri hafta sonu kayak severlerin hizmetine sunulacağı belirtildi.

Yorum Yaz